Sık Sorulan Sorular

Satın almak istediğiniz ürünün özelliklerinden sizlere ulaşmasına kadar merak ettiğiniz birçok sorunuzun cevabı aşağıda başlıklar halinde verilmiştir.

Baskı ve çerçeve kaliteniz nasıl ?

“315 gr” kağıtlara yüksek kalitede baskı yapıyoruz. Çerçevemizin ana malzemesi “MDF”, cam kısmında ise görüntü olarak normal camdan farksız, kırılmaya dayanıklı “Plexiglass” kullanıyoruz. En yüksek çözünürlüklü baskı tekniklerini kullanıyoruz. Baskılarımızda tüm detaylar fark ediliyor.

Baskı kalitesini nasıl arttırabilirim ?

Ürünlerde kullanılacak fotoğrafların çözünürlüğü baskınızın kalitesini belirleyecek birinci unsurdur. Kullandığımız tüm fotoğraflar çok yüksek çözünürlüktedir. Sizin fotoğraf iletmeniz gereken özel tasarımlarda fotoğraflarınızın çözünürlüğünün 500×500 pixelden büyük olmasına dikkat edin. Kaliteli bir baskı için en az 1000×1000 pixel çözünürlükte fotoğraflar vermeye çalışın. Mümkün olan en yüksek çözünürlükte dosyalar paylaşmanız halinde baskı kalitesi de o derecede artacaktır. Ayrıca fotoğraflarda bulunan filtreler, karanlık ortam gibi etkenler fotoğraftaki net görüntüyü bozacaktır. Ekranlarda fotoğrafların olduğundan daha parlak ve renkli göründüğünü de hesaba katarsak, en güzel sonuç için daha canlı, filtresiz ve karanlık ortamda çekilmemiş fotoğraflar seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Ürünle ilgili nelere dikkat etmeliyim ?

Baskı kalitesinin yüksek olması nedeniyle baskı yüzeyine kesinlikle dokunmamaya özen gösterin. Baskı çizilebilir! Baskılarınızı direk güneş ışığından uzak tutun. Böylece renkler çok daha uzun ömürlü olacaktır. Baskının ön yüzüne basınç uygulamayın. Baskılarınızı ısıdan ve rutubetten uzak tutmaya çalışın.

Ürünler nasıl paketlenmektedir ?

Web sitemizden aldığınız tüm ürünler özenle paketlenmekte ve en zor koşullarda dahi size bozulmadan ulaştırılmaktadır.

Gönderi Süresi Nedir ?

Siparişiniz onaylandıktan sonra ürününüz hazırlanır ve ardından kargo firmasına teslim edilir. (Yaklaşık 1 gün) Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra ürünlerinizin teslimat süresi, teslimatın yapılacağı adrese ve kargo firmasının teslimat hızına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgiyi kargo firmasından alabilirsiniz.
Siparişinizin durumunu “Hesabım – Siparişler” sayfasından takip edebilirsiniz.

Kişiye özel ürün siparişinde nelere dikkat etmeliyim?

Sipariş edeceğiniz ürünler kişiye özel ürün ise göndereceğiniz fotoğrafların çözünürlüğü baskınızın kalitesini belirleyecek birinci unsurdur. Kullandığımız tüm fotoğraflar çok yüksek çözünürlüktedir. Sizin fotoğraf iletmeniz gereken özel tasarımlarda fotoğraflarınızın çözünürlüğünün 500×500 pixelden büyük olmasına dikkat edin. Kaliteli bir baskı için en az 1000×1000 pixel çözünürlükte fotoğraflar vermeye çalışın. Mümkün olan en yüksek çözünürlükte dosyalar paylaşmanız halinde baskı kalitesi de o derecede artacaktır. Ayrıca fotoğraflarda bulunan filtreler, karanlık ortam gibi etkenler fotoğraftaki net görüntüyü bozacaktır. Ekranlarda fotoğrafların olduğundan daha parlak ve renkli göründüğünü de hesaba katarsak, en güzel sonuç için daha canlı, filtresiz ve karanlık ortamda çekilmemiş fotoğraflar seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Siparişimin Kargo takip numarasını nasıl öğrenebilirim ?

Siparişiniz kargo firmasına teslim edildikten sonra kargo takip bilgileriniz size e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Eğer bu bilgilendirmenin size ulaşmadığını düşünüyorsanız iletişim sayfamız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Hangi Ödeme Araçlarını Kullanıyorsunuz ?

Aşağıdaki Ödeme Araçlarını kullanıyoruz;

Kredi Kartı
Havale/EFT

Kredi kartıyla ödeme yapmak güvenli mi?

Studyopix kredi/banka kartıyla güvenle alışveriş yapabilmeniz için en son teknolojileri ve en iyi servis sağlayıcıları kullanmaktadır.

Veri aktarımında 256 bit şifreleme ile birlikte SSL (Secure Socket Layer) güvenlik protokolü kullanmaktadır. Kredi/banka kartı bilgileriniz, sistemimize kayıt edilmez, site yöneticileri dahil herhangi bir üçüncü şahıs tarafından görüntülenemez.

Alışveriş sepetinizi onayladıktan sonraki tüm işlemler, sizin ile çalışmakta olduğumuz banka arasında 256 bit güvenlik sertifikası ile şifrelenmiş elektronik ortamda gerçekleşmektedir. (3D Secure)

3D Secure nedir?

3D Secure, online alışverişlerin güvenliğini sağlamak amacıyla kart kuruluşları tarafından geliştirilmiş bir kimlik doğrulama sistemidir. İnternetten yapılan alışverişlerde, şifre ile kredi kartı onaylama işlemi olarak da bilinir. Visa için kullanılan uygulamasına “Verified by Visa”, MasterCard için olanına ise “SecureCode” adı verilir.

Kredi kartına kaç taksit yapıyorsunuz ?

Profesyonel shopier.com ödeme alt yapısı kullanmaktayız. Bu sisteme dahil birçok banka bulunmakta olup kullandığınız kredi kartına yapılan taksit sayısı ile ilgili geniş bilgiyi ödeme ekranında bulabilirsiniz.

Havale/EFT ile nasıl ödeme yapabilirim?

Havale veya EFT ile alışveriş yapmak için ödeme sayfasındaki Havale/EFT seçeneğini işaretleyip ekranda çıkan IBAN numarasına sipariş numarasını açıklamalara ekleyip, Havale veya EFT yapmanız gerekmektedir. Ödemenizi müteakip tarafınıza ayrıca bilgi verilerek siparişiniz derhal işleme alınacaktır.

Kargo ücreti ne kadar ?

75 TL ve üzeri tüm gönderilerimiz Türkiye içerisindeki tüm noktalara ücretsizdir.

Kargo Şirketi bulunduğum adrese teslimat yapıyor mu?

Şu an için anlaşmalı olduğumuz kargo firmaları Sürat Kargo ve UPS’dir. Türkiye’nin her bölgesine teslimat yapmaktadırlar ancak bazı özel bölgeler için teslimat süresi değişkenlik gösterebilmektedir.

Siparişimin kargo takip numarasını nasıl öğrenebilirim?

Siparişiniz kargo firmasına teslim edildikten sonra kargo takip bilgileriniz size e-posta aracılığıyla iletilmektedir. Eğer bu bilgilendirmenin size ulaşmadığını düşünüyorsanız iletişim sayfamız aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Hangi Kargo Firmasını Kullanıyorsunuz?

Firmamız ücretsiz gönderilerinde anlaşmalı olduğu Sürat Kargo firmasını kullanmaktadır.

Siparişim ne zaman teslim edilir?

Siparişiniz onaylandıktan sonra ürününüzün hazırlanır ve kargo firmasına teslim edilir. Siparişiniz kargoya teslim edildikten sonra ürünlerinizin teslimat süresi yaklaşık 1 yada 2 gündür. Süre teslimatın yapılacağı adrese ve kargo firmasının teslimat hızına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgiyi kargo firmasından alabilirsiniz.
Siparişinizin durumunu “Hesabım – Siparişler” sayfasından takip edebilirsiniz.

Teslimat adresimi değiştirebilir miyim ?

Satın aldığınız ürün kargoya verilmeden önce müşteri hizmetlerine iletişim sayfamız aracılığıyla ulaşarak teslimat adresinizi değiştirebilirsiniz.

Ürünümü teslim alırken nelere dikkat etmeliyim ?

Studyopix’den aldığınız ürünler adresinize teslim edildiğinde kargo incelenmeli ve zarar görmüş paketler teslim alınmayarak kargo şirketi yetkilisine tutanak tutturulmalıdır. Eğer kargo şirketi yetkilisi paketin hasarlı olmadığı görüşünde ise, paket orada açılarak ürün kontrol edilmeli ve kargonun zarar gördüğüne karar verilirse tutanak tutturulmalıdır. Daha sonra durum iletişim sayfamız aracılığıyla müşteri hizmetlerine bildirilmelidir.
Kargonuz, tarafınızdan teslim alındıktan sonra kargo şirketinin görevini tam olarak yaptığı kabul edildiği için teslim esnasında yukarıdaki uyarıları lütfen dikkate alınız.

Yurtdışına gönderim yapıyor musunuz ?

Ne yazık ki şu an için sitemiz üzerinden sadece Türkiye içine gönderim yapılmaktadır. Sitemiz üzerinden yurt dışı gönderimler için çalışmalarımız devam etmektedir fakat iletişim sayfamız aracılığıyla bizlere ulaşarak yurt dışına gönderim hakkında fiyat alabilir ve sipariş verebilirsiniz.

Farklı Kargo Firması Kullanabiliyor musunuz ?

Lütfen iletişim formu ile güncel talebinizi ve firma tercihinizi iletiniz. Not: Ücretsiz kargolarda firma tercihiniz ve sipariş tutarınız belirleyici olmaktadır.

Siparişimi iptal edebilir miyim ?

Tüm siparişler işleme alınmadan önce hızla iptal edilebilir. İşleme alınmış siparişler için iletişim formumuzu kullanarak derhal bize bilgi verilmesi halinde siparişinizde değişiklik veya iptal işlemi gerçekleştirebiliriz.

Siparişimi iade edebilir miyim ?

Kişiselleştirilmiş ürünler (Studyopix kullanıcıları tarafından girilen tarih, konum, mesaj, fotoğraf veya emojiler kullanılarak özel istekle oluşturulan ürünler) kişiye özel olarak çalışılması sebebiyle üretimleri başladığı takdirde iade işlemleri, tarafımızdan kaynaklı yanlış ve eksik yapılması durumları hariç olmak üzere, ne yazık ki yapılamamaktadır. Bu nedenle kişiselleştirilmiş ürünlerde sıkıntı yaşanmaması için önceden tarafınıza çalışmanın dijital görseli iletilir ve onayınız talep edilir.